RAKOVINA SEMENNÍKOV

Predstavujeme vám najnovšiu pacientsku brožúrku: RAKOVINA SEMENNÍKOV, ktorú sa nám podarilo vydať z dielne ESMO.

Zvyčajne postihuje mužov vo veku 15 až 40 rokov. Toto onkologické ochorenie sa najčastejšie prejavuje ako hrčka v semenníku, bolesť, opuch alebo pocit ťažkého mieška. Vzniká väčšinou v bunkách semenníkov – tzv. nádory z germinatívnych (pohlavných) buniek.

Riziko vzniku je vyššie, ak bol postihnutý prvostupňový člen rodiny (otec, brat alebo syn), riziko je pritom najvyššie, ak bol postihnutý brat dvojča alebo dvaja členovia rodiny.

Úspešnosť liečby je vysoká, až 90 % pacientov sa dá vyliečiť.

More information

PODCAST “ZDRAVÉ REČI” O ONKOSKRÍNINGOCH

Neignorujte preventívne prehliadky, ani pozvánku na onkologický skríning rakoviny prsníkov, krčka maternice, či rakoviny hrubého čreva a konečníka. Cieľom onkologického skríningu pomocou účinného diagnostického testu, ktorý vyhľadáva v populácii jedincov s bezpríznakovými chorobami, ktorí sa však už dajú diagnostikovať, je zachytiť nádorové ochorenie v skorom a teda potenciálne vyliečiteľnom štádiu. Viac o dôležitosti skríningových programov porozprávala koordinátorka skríningov Jana Trautenberger Ricová z nášho inštitútu v podcaste „Zdravé reči“.

Vypočujte si rozhovor

NOVINKY Z ASCO

Onkológovia z celého Slovenska sa stretli na tradičnom júnovom odbornom kongrese, aby sa podelili o najnovšie poznatky a aktuálne trendy v oblasti výskumu a starostlivosti o onkologických pacientov z celého sveta.

Aké sú súčasné trendy v manažmente onkologických ochorení? Aký posun v liečbe jednotlivých onkologických diagnóz prinášajú významné klinické skúšania? To boli nosné témy, ktoré si vybrali slovenskí uznávaní odborníci z prezentácií z celosvetovo prestížnej májovej konferencie Americkej onkologickej spoločnosti (ASCO).

Prehľad vybraných prezentácií

FOLLICULAR LYMPHOMA

Predstavujeme vám pacientsku brožúrku: FOLIKULOVÝ LYMFÓM z dielne ESMO. Folikulový lymfóm je nádorové ochorenie, ktoré vzniká z podtypu bielych krviniek, ktoré sa nachádzajú prevažne v krvi, lymfatickom systéme a kostnej dreni. Ide o typ non-Hodgkinovho lymfómu (NHL), ktorý je šiestym najčastejším nádorovým ochorením v Európe, pričom folikulový lymfóm tvorí približne 25 % zo všetkých NHL.

The patient’s guide has been created to help patients and their relatives and caregivers to familiarize with the disease and assess the best available treatment options.

More information

NOI GRANTS

Oncologists, do not miss the next opportunity to gain state-of-the-art medical knowledge and get to know new trends in your specialty at a short-term fellowship abroad for a period of minimum 1 month to maximum 3 months. National Oncology Institute has announced the fourth call for applications for grant. You can send your applications from June 1 to August 31, 2020.

Choose a prestigious facility, meet other professionals and use your new experience from the fellowship in your practice in Slovakia.

More information

A‎‎NNUAL REPORT for 2019

We would like to present the Annual Report for 2019 about the State of Oncology in Slovakia which focuses mainly on the field of clinical, pediatric and experimental oncology, radiation oncology and palliative care and monitors the situation in geriatric oncology in Slovakia.

It presents an overview of oncology, hematology-oncology, radiation oncology and palliative care facilities in Slovakia. 2019 was a historic year because it saw the launch of 3 state-managed oncology screenings.

More information

MORE THAN 30,000 NEW CASES OF ONCOLOGICAL DISEASES ARISE IN SLOVAKIA EACH YEAR.

BUT IT DOESN’T HAVE TO BE THAT WAY...

Participate in a screening, it can save your life. Three general oncology screenings were launched in Slovakia in 2019, however, they were stopped short by coronacrisis for some time.

More information

National Oncology Program

The primary goal of the National Oncology Program is to reduce the incidence (new cases of disease) and mortality of oncological diseases and improve the quality of life of cancer patients.

More information

Event calendar

Dni mladých onkológov
10.9.2020 - 12.9.2020
ESMO 2020
18.9.2020 - 22.9.2020
11. ročník Bardejovské onkologické dni
24.9.2020 - 25.9.2020
Aktualny stav v liecbe karcinomu pluc / Aktualny manazment karcinomu prsnika a gynekologickych malignit / Aktualne problemy v manazmente GI malignant
6.11.2020 - 8.11.2020
XXIV. ročník KE chemoterapeutické dni
26.11.2020 - 28.11.2020
San Antonio Brest cancer
8.12.2020 - 12.12.2020