Epidemiologické správy

MAREC - EURÓPSKY MESIAC OSVETY O KOLOREKTÁLNOM KARCINÓME
EPIDEMIOLOGICKÁ SPRÁVA

Kolorektálny karcinóm je najčastejším nádorovým ochorením na Slovensku. V roku 2021 sa u nás diagnostikovalo 4 521 prípadov zhubných nádorov hrubého čreva a konečníka, z toho 2634 u mužov a 1887 u žien. Viac ako 95 % prípadov sa diagnostikovalo osobám starším ako 45 rokov. Popri primárnej prevencii (zdravý životný štýl), je dôležitá sekundárna prevencia v podobe pravidelných preventívnych prehliadok u všeobecného lekára a skríningových vyšetrení, teda testu na skryté krvácanie do stolice a kolonoskopie.

Viac info


15. FEBRUÁR – MEDZINÁRODNÝ DEŇ DETSKEJ RAKOVINY
EPIDEMIOLOGICKÁ SPRÁVA

Najčastejšími nádorovými ochoreniami u detí sú leukémie, zhubné nádory mozgu a lymfómy. Na Slovensku sa diagnostikuje približne 180 prípadov nádorových ochorení o detí vo veku 0-18 rokov ročne. Každoročne zaznamenáme približne 30 úmrtí na nádorové ochorenia u detí. V rozvinutých krajinách, kde je dobre dostupná zdravotná starostlivosť, je viac ako 80 % prípadov detských nádorových ochorení liečiteľných.

Viac info


4. FEBRUÁR – SVETOVÝ DEŇ PROTI RAKOVINY
EPIDEMIOLOGICKÁ SPRÁVA NÁDOROVÝCH OCHORENÍ

Na Slovensku diagnostikuje viac ako 40 000 zhubných nádorov ročne. Najčastejšími nádorovými ochoreniami sú u mužov: karcinóm hrubého čreva a konečníka, karcinóm pľúc a karcinóm prostaty a u žien: karcinóm prsníka, karcinóm hrubého čreva a konečníka a karcinóm tela maternice. U detí sú najčastejšími onkologickými ochoreniami leukémie, zhubné nádory mozgu a lymfómy. 30 až 50 % nádorových ochorení je preventabilných.

Viac info


JANUÁR - MESIAC OSVETY O KARCINÓME KRČKA MATERNICE
EPIDEMIOLOGICKÁ SPRÁVA

Karcinóm krčka maternice je piatym najčastejším nádorovým ochorením, ktoré je ročne diagnostikované približne u 600 žien na Slovensku. Približne 200 úmrtí je príčinou tejto diagnózy. Viac ako 40 % prípadov sa diagnostikuje u žien do 50. roku veku. Účinnými zbraňami sú primárna prevencia (očkovanie proti HPV vírusu) a skríning (cytologické vyšetrenie v rámci preventívnej gynekologickej prehliadky).

Viac info