Laická verejnosť

RUŽOVÝ OKTÓBER / BREAST HEALTH DAY 2022

Október je medzinárodným mesiacom zvyšovania povedomia o rakovine prsníka a 15. október je vyhlásený za Deň zdravia prsníkov. Pri tejto príležitosti sa budú konať podporné akcie organizované Pracovnou skupinou pre skríning rakoviny prsníka, skríningovými mamografickými centrami, NOI a pacientskymi organizáciami: Amazonky, Europa Donna, Liga Proti Rakovine, Nie Rakovine, Ružová Stužka. Zároveň sa rozsvietia na ružovo Prezidentský palác, Bratislavský hrad, Magistrát mesta Bratislava, radnica v Trnave a ďalšie dominanty v Trenčíne, Ružomberku, Banskej Bystrici aj budova riaditeľstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Vysvietené budovy po celom Slovensku majú ženám pripomenúť, aby nezabúdali na tak dôležitú pravidelnú prevenciu, ako je mamografické vyšetrenie prsníkov. Táto efektívna metóda dokáže zachytiť rakovinu prsníka vo včasnom štádiu, kedy je možné ochorenie vyliečiť.

Na Slovensku je ročne diagnostikovaná rakovina prsníka 3000 ženám, z toho až 30% v lokálne pokročilom a metastatickom štádiu. Ak by sa mamografického skríningu zúčastnilo 70–75% žien, bolo by možné znížiť úmrtnosť na rakovinu prsníka o 30–35%.

AKTIVITY MAMOGRAFICKÝCH SKRÍNINGOVÝCH PRACOVÍSKMAREC - MESIAC OSVETY O KOLOREKTÁLNOM KARCINÓME

Na Slovensku každý rok podľa odhadov diagnostikujú rakovinu hrubého čreva a konečníka (kolorektálny karcinóm) viac ako 4000 ľuďom. Postihuje najmä ľudí nad 50 rokov.

Preto je tak dôležitý pravidelný skríning, pretože mnohí s týmto ochorením nemusia mať žiadne príznaky aj niekoľko rokov. PRETO NEIGNORUJTE POZVÁNKU OD SVOJEJ ZDRAVOTNEJ POISŤOVNE, ktorá poštou poslala test na okultné (skryté) krvácanie zo stolice tzv. TOKS v rámci onkologického skríningového programu na Slovensku. Tú dostali muži a ženy vo veku od 50 do 75 rokov, ktorí vôbec nechodia na preventívne prehliadky k svojmu všeobecnému lekárovi.

Apelujeme na všetky ženy a všetkých mužov vo veku 50 a viac rokov, urobte si skríningový TOKS, ktorý vám poskytne všeobecný lekár alebo zdravotná poisťovňa. Ak sa testom, ktorý treba odniesť svojmu všeobecnému lekárovi, potvrdí výskyt krvi v stolici, určite choďte na skríningovú KOLONOSKOPIU. Tá dokáže zachytiť a odstrániť polypy (výrastky) na sliznici hrubého čreva, či konečníka, ktoré môžu byť predstupňom rakoviny ešte vo veľmi včasnom, liečiteľnom stave.

Pozrieť video
ROZHOVOR V RELÁCII ERGO NA TV RUŽINOV

Magazín ERGO o zdravom životnom štýle sa porozprával s riaditeľkou nášho inštitútu aj o tom, že nádorové ochorenie je vyliečiteľné, ak sa zachytí včas v predrakovinovom štádiu. Vďaka istej prevencii im vieme predísť až v 50 % prípadoch. Aké veľmi dôležité sú preventívne, skríningové prehliadky? Prečo u niekoho rakovinové bunky prevalcujú tie normálne, zdravé bunky? Akú rolu zohráva genetika?

Pozrieť video
PREHLIADKA ROKA!

Organizovaný skríning rakoviny krčka maternice je realitou už aj na Slovensku. Každoročne u nás ochorie na rakovinu krčka maternice približne 600 žien, najčastejšie sa vyskytuje vo veku okolo 45 rokov.

Skríning predchádza zbytočným úmrtiam, keďže rakovina krčka maternice je ochorenie, ktoré sa vyvíja pomaly, pri pravidelných gynekologických kontrolách sa dá zachytiť včas a dá sa veľmi úspešne liečiť.

Objednajte sa u vášho gynekológa na bezplatnú gynekologickú prehliadku.

Prečítajte si TS MZ SR

PODCAST “ZDRAVÉ REČI” O ONKOSKRÍNINGOCH

Neignorujte preventívne prehliadky, ani pozvánku na onkologický skríning rakoviny prsníkov, krčka maternice, či rakoviny hrubého čreva a konečníka. Cieľom onkologického skríningu pomocou účinného diagnostického testu, ktorý vyhľadáva v populácii jedincov s bezpríznakovými chorobami, ktorí sa však už dajú diagnostikovať, je zachytiť nádorové ochorenie v skorom a teda potenciálne vyliečiteľnom štádiu. Viac o dôležitosti skríningových programov porozprávala koordinátorka skríningov Jana Trautenberger Ricová z nášho inštitútu v podcaste „Zdravé reči“.

Vypočujte si rozhovor
 

Šanca na prežitie

Podporné videá