Skríning rakoviny krčka maternice

Skríning rakoviny krčka maternice - Viac info >

  • Skríning rakoviny krčka maternice sa na Slovensku robí cytologickým vyšetrením pomocou PAP testu u žien vo veku od 23 rokov
  • Žena dostane zo zdravotnej poisťovne pozvánku do ambulancie k jej vlastnému zmluvnému praktickému gynekológovi.
  • Ak žena nemá zmluvného praktického gynekológa, môže navštíviť najbližšiu gynekologickú ambulanciu v mieste svojho bydliska, zoznam gynekologických ambulancií nájdete TU, alebo sa môže informovať vo svojej zdravotnej poisťovni.
  • Prvé dva cytologické stery z krčka maternice urobí lekár v ročnom intervale. Ak bude žena zdravá pri oboch z nich, vyšetrenie sa zopakuje až o tri roky. Ak je výsledok nejasný, vykoná sa ďalší test na špecializovanom pracovisku. Zoznam špecializovaných pracovísk nájdete TU.
  • V prípade, že má žena posledné 3 absolvované cytologické vyšetrenia v 3-ročnom intervale v norme, tak je skríning ukončený vo veku 64 rokov.

Slovensko sa zapojilo do projektu prevencie a skríningu inovácií „PRESCRIP-TEC“ s cieľom zabrániť rakovine krčka maternice.

Karcinóm krčka maternice je odvrátiteľné nádorové ochorenie. Existujú dva účinné nástroje ako môžeme zabrániť jeho vzniku a rozvoju. Je to predovšetkým očkovanie proti HPV infekcii v rámci primárnej prevencie a pravidelné skríningové vyšetrenie formou cytologického steru krčka maternice v rámci sekundárnej prevencie.

Projekt PRESCRIP-TEC poskytuje ženám možnosť vyšetrenia pomocou samoodberových testov na zistenie prítomnosti ľudského papilomavírusu. Projekt, ktorý sa realizuje v štyroch krajinách v Bangladéši, Indii, Ugande a na Slovensku pod vedením Medical University Center v Groningene v Holandsku, zlepší kvalitu a dostupnosť zdravotníckych služieb. Táto zmysluplná iniciatíva povedie k inovatívnejšiemu a efektívnejšiemu skríningu rakoviny krčka maternice u žien z marginalizovaných skupín.

Do projektu sa zapojili Trnavská univerzita v Trnave spolu s ďalšími partnermi - Zdravé regióny, Liga proti rakovine a Ministerstvo zdravotníctva SR a spolu s tímami expertov z Úradu verejného zdravia, zdravotnými sestrami, epidemiológmi, mikrobiológmi a infektológmi pod vedením PhDr. Mareka Majdana, MSc., PhD. budú participovať v dvoch pracovných balíkoch tohto projektu.

Viac informácií

Pravidelný skríning je nevyhnutný pri prevencii rakoviny krčka maternice.



Odporúčané videá