Laypeople

RUŽOVÝ OKTÓBER / BREAST HEALTH DAY 2021

Október je medzinárodným mesiacom zvyšovania povedomia o rakovine prsníka a 15. október je vyhlásený za Deň zdravia prsníkov. Pri tejto príležitosti sa budú konať podporné akcie organizované Pracovnou skupinou pre skríning rakoviny prsníka, skríningovými mamografickými centrami, NOI a pacientskymi organizáciami: Amazonky, Europa Donna, Liga Proti Rakovine, Nie Rakovine, Ružová Stužka. Zároveň sa rozsvietia na ružovo Prezidentský palác, Bratislavský hrad, Magistrát mesta Bratislava, radnica v Trnave a ďalšie dominanty v Trenčíne, Ružomberku, Banskej Bystrici aj budova riaditeľstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Vysvietené budovy po celom Slovensku majú ženám pripomenúť, aby nezabúdali na tak dôležitú pravidelnú prevenciu, ako je mamografické vyšetrenie prsníkov. Táto efektívna metóda dokáže zachytiť rakovinu prsníka vo včasnom štádiu, kedy je možné ochorenie vyliečiť.

Na Slovensku je ročne diagnostikovaná rakovina prsníka 3000 ženám, z toho až 30% v lokálne pokročilom a metastatickom štádiu. Ak by sa mamografického skríningu zúčastnilo 70–75% žien, bolo by možné znížiť úmrtnosť na rakovinu prsníka o 30–35%.

Prečítajte si TSCHECKUP OF THE YEAR!

Organized cervical cancer screening has now become reality also in Slovakia. Each year, approximately 600 women develop cervical cancer in our country, most often aged around 45.

Screening helps prevent unnecessary deaths since cervical cancer is a slow progressing disease which can be detected early via regular gynecological checkups and can be treated very successfully.

Make an appointment with your gynecologist for a free gynecological checkup.

Read a press release of the MoH SR

“ZDRAVÉ REČI” (HEALTH TALKS) PODCAST ABOUT ONCOLOGY SCREENINGS

Do not ignore routine check-ups nor invitations to breast cancer, cervical cancer or colorectal cancer screenings. The goal of oncology screening is to detect an oncological disease in an early, thus potentially curable stage via an effective diagnostic test which searches for individuals with asymptomatic diseases in the population who can be diagnosed. Learn more about the importance of screening programs in our podcast “Zdravé reči” with screening coordinator Jana Trautenberger Ricová from our Institute.

Listen to the interview
 

A Chance to Survive